Bohemia - Luxemburg Trio
Carlo Jans - flétna, Jitka Hosprová - viola, Kateřina Englichová - harfa
Trio Bohemia Luxembourg vzniklo jako spojení tří výrazných individualit – dvou umělců z České republiky a flétnisty z Lucemburska. I když je dohromady „svedl“ spontánní zájem o komorní hru, soubor navazuje na historicky cenné vazby dvou územních celků, které ve XIV. století sjednocoval – nesmírně úspěšně - jeden panovnický rod.

Trio vystupuje na domácí půdě v Čechách a Lucembursku, ale i v zahraničí. Členové souboru natočili již řadu snímků. Existence tria inspiruje i soudobé skladatele k tvorbě původních děl pro toto obsazení.

Flétnista Carlo Jans studoval nejprve v Luxembourgu a Nancy /Jacques Mule/ a pak pokračoval na Královské konzervatoři v Liege /Diplôme Supérieur de flute/ a Královské konzervatoři v Maastrichtu /Soloist's Diploma/. Od roku 1984 je profesorem flétny a komorní hudby na Lucemburské konzervatoři. Od roku 1997 je hostujícím pedagogem Hudební akademie v Rize /Lotyšsko/ a je také často zván k vedení mistrovských kurzů v Holandsku a ve Francii. Od roku 2002 je rovněž učitelem hudební školy v německém Saarbrückenu. Jeho diskografie zahrnuje více než 30 CD pro společnosti Pavane Records, Calliope či Bella Musica. Za nahrávku komorního díla Manuela Rosenthala získal ocenění „Grand Prix du Disque“.

Violistka Jitka Hosprová je absolventkou Plzeňské konzervatoře a Akademie múzických umění v Praze, působila nejprve v Benewitzově kvartetu i jako koncertní mistr viol „Die Junge Österreichische Philharmonie“. Jako sólistka spolupracuje s významnými osobnostmi, ansámbly a orchestry doma i v zahraničí /mj. Pražská komorní filharmonie, Pražský komorní orchestr aj./. Od roku 2004 spolupracuje s renomovaným světovým violistou Albertem Bianchim, se kterým vystupovala v Itálii, Monte Carlu a jinde. Jitka Hosprová se představila i v zámoří /USA/ a v řadě zemí Evropy.

Harfistka Kateřina Englichová patří k naší interpretační elitě, spolupracovala s významnými umělci a soubory, ať již u nás - Josef Suk, Ivan Ženatý, Pražákovo kvarteto,Wihanovo kvarteto, Haas Quartet atd., tak v zahraničí - Mstislav Rostropovič, Eugenie Zukerman, Gerard Caussé, Cynthia Phelps. atd. Vystudovala Konzervatoř v Praze a Fulbrightovo stipendium jí umožnilo studovat na Curtisově Institutu ve Filadelfii,USA. Je držitelkou prvních cen ze soutěží v USA (Pro Musicis Award,Concerto Soloists) a Itálii (TIM Int.Competition) a dalších ocenění v soutěžích (E. Herbert-Hobin Harp Competition,Vienna Music Competition atd.).

Programové tipy:
Vita Caroli – vlastní životopis Karla IV
BOHEMIA LUXEMBOURG TRIO
Mozart, Beethoven, Debussy, Jolivet

<< Zpět na ansámbly







CZ EN